CHOROBA PARKINSONA:
Choroba Parkinsona jest zwyrodnieniem struktur mózgu o nieznanej przyczynie.
Jej istotą jest zanik tzw. komórek dopaminergicznych znajdujących się w mózgu, co powoduje objawy, takie jak spowolnienie ruchowe, sztywność mięśni, drżenie spoczynkowe, zaburzenia chodu i postawy.
Choroba ta częściej dosięga mężczyzn, niż kobiety, a średni wiek chorych na Parkinsona to 58 lat, ale zdarzają się też przypadki zachorowań nawet przed 40. rokiem życia.
Objawy tej choroby narastają powoli i stopniowo w ciągu kilku lat. Na początku objawia się niespecyficznie: osłabieniem, zmęczeniem, łatwą męczliwością, spowolnieniem ruchowym i pewną niezgrabność w ruchach, dlatego początkowo chorzy wiążą te objawy ze zmianami reumatycznymi lub po prostu ze starszym wiekiem. Jednak po pewnym czasie chorzy z chorobą Parkinsona zauważają nasilenie tych objawów: zaburzenia równowagi lub trudności z wykonywaniem takich prostych czynności, jak wstawanie z krzesła, czy z łóżka. Podstawowe objawy choroby to: ogólne spowolnienie ruchowe, pochylenie sylwetki do przodu, drżenie rąk (rzadziej nóg, czy głowy), problemy z rozpoczęciem ruchu, trudności ze wstawaniem, z wykonywaniem codziennych czynności życiowych takich, jak mycie, jedzenie, ubieranie się.
LECZENIE:
Niestety brak jest leku przeciwko chorobie Parkinsona, niemniej stosowane środki farmakologiczne i leczenie chirurgiczne mogą złagodzić przebieg choroby i opóźnić jej przebieg. Stosuje się wiele leków farmakologicznych, z których najważniejszy jest prekursor dopaminy – L-DOPA.
ŻYWIENIE:
Właściwe odżywianie się jest podstawą dobrego zdrowia. Nie bez znaczenia jest co i w jakiej ilości spożywamy. To oczywiste. Choroba Parkinsona stwarza jednak problemy, które mogą prowadzić do gorszego odżywienia z powodu trudności w posługiwaniu się sztućcami, kłopotów z gryzieniem i połykaniem oraz zaburzeń gastrologicznych. Codzienne menu może też wpłynąć na przyswajanie leków. I tak cierpiący na parkinsona powinni przede wszystkim urozmaicić swoją dietę. Największą jej część powinny stanowić warzywa i owoce. Należy ograniczyć spożywanie tłuszczów zwierzęcych i zastąpić je roślinnymi, używać niskotłuszczowego mleka, ograniczając też spożywanie masła i tłustych serów. Jeśli pieczywo, to najlepiej razowe. Sól jest przeciwwskazana w nadciśnieniu tętniczym, a zatem osoby z chorobą Parkinsona, które najczęściej cierpią z powodu spadków ciśnienia – nie muszą jej unikać. Inaczej rzecz się ma z białkiem. Okazuje się bowiem, że utrudnia ono wchłanianie leków z przewodu pokarmowego do krwi oraz przechodzenie lewodopy z krwi do mózgu.